Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem
RZSKA - strona główna
RUCH ABSTYNENCKI W POLSCE / Ogólnopolski Dzień Trzeźwości

Ruch Abstynencki w Polsce
Pierwsze wzmianki o powstaniu Klubu abstynenta pochodzą z 1940 roku. Rozwój działalności klubowej oraz tworzenie środowisk abstynenckich przypada na okres powojenny, są to lata pięćdziesiąte oraz najbardziej dynamiczny na przełomie lat 90-tych. Dużym walorem jest ich towarzysko – rodzinny charakter. Różne formy spędzania czasu wolnego, wspólne świętowanie uroczystości i wyjazdy z udziałem całych rodzin sprawiają, że trzeźwienie jest osadzone bliżej życia codziennego. Stowarzyszenia abstynenckie są też najmocniej ze wszystkich form osadzone w środowisku, działalność klubów jest najlepiej widoczna dla mieszkańców i lokalnych władz. Jeśli Stowarzyszenie abstynenckie w jakimś szczególnym przypadku nie potrafi zaspokoić potrzeb alkoholika, korzysta wtedy z konsultacji specjalisty, pacjent może w klubie rozpocząć praktyczną naukę życia w trzeźwości, tu sprawdza umiejętności nabyte podczas terapii bez narażania się na przykre, a czasami nawet nieodwracalne skutki w razie niepowodzeń. Zasadniczy wpływ na skuteczność leczenia ma rehabilitacja. Stanowi ona drugą fazę w procesie zdrowienia i takim właśnie najlepszym miejscem, jak i sposobem na rehabilitację, jest Klub Abstynencki, jest to w zasadzie jedyna w Polsce forma środowiskowej, zorganizowanej rehabilitacji. Niemniej ważną sprawą jest demonstrowanie w społeczeństwie w sposób zorganizowany pełnej trzeźwości, poprzez np. udział całej grupy abstynentów w zabawie tanecznej, sylwestrze, poprzez zorganizowanie imprezy rekreacyjnej ( rajdu, biwaku itp.), na takie demonstrowanie trzeźwości społeczność lokalna reaguje zdziwieniem i niedowierzaniem, następnie zainteresowana jest sposobem uzyskania takiej trzeźwości. Oparcie działań w klubach o bazę społeczną, złożoną z ludzi na stałe zamieszkałych w danym środowisku, znającą zwyczaje danej zbiorowości, wiarygodnych swoją postawą oraz dodatkowo znającą problematykę alkoholową i sposób na uzyskanie trzeźwości przynosi widoczne efekty. Świadczy o ogromnym potencjale leczniczym, terapeutycznym i twórczym środowiska abstynenckiego.

/// Znaczenie rehabilitacji w trzeźwieniu ///
Celem leczenia zespołu uzależnienia od alkoholu jest doprowadzenie chorego do sprawności somatycznej oraz wyzwolenie z wewnętrznego przymusu picia. Jeśli te wygórowane w praktyce oczekiwania zostaną spełnione, to nasuwa się pytanie; czy zagwarantowane jest dalsze życie chorego bez używania alkoholu? Odpowiedź jest jedna; nie ma żadnych gwarancji i to z kilku powodów;
Powód pierwszy to otaczająca rzeczywistość uzależnionego, pozostała ona niezmienna i dalej przez przeróżne zależności, wywiera ogromną presję na ponowne spożywanie alkoholu przez chorego.
Powód drugi to zmiana postrzegania nowego bezalkoholowego sposobu życia, jest to sytuacja mocno stresowa, której towarzyszy poczucie samotności, izolacji, niepewności a nawet braku wiary w możliwość na dłuższą metę życia w trzeźwości.
I w końcu ostatni i najważniejszy to całkowity brak umiejętności radzenia sobie w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym na trzeźwo.
Tylko te powody a jest ich zdecydowanie więcej wystarczą, aby zniweczyć efekty leczenia, co w obserwacji zewnętrznej sprowadza się do stwierdzenia, że leczenie uzależnienia jest nieskuteczne.
Polskim pomysłem na rozwiązanie tego problemu są stowarzyszenia abstynenckie, które dają członkom bezpieczeństwo, wzajemne zaufanie, obronę przed silnymi naciskami wynikającymi z uwarunkowań socjologicznych. W działalności stowarzyszeń abstynenckich zachodzi ścisły związek między leczeniem, rehabilitacją, odbudową życia rodzinnego i społecznego. Szczególnie te fakty w sposób jasny i precyzyjny określają miejsce i rolę stowarzyszeń abstynenckich w procesie zdrowienia osoby uzależnionej. Istotnym celem stowarzyszeń abstynenckich jest propagowanie na zewnątrz trzeźwości i zmiany obyczajów w kierunku osiągania abstynencji oraz trzeźwego stylu życia w rodzinie i społeczeństwie.

Jedną z inicjatyw jest Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Do dziś wspominamy telewizyjne „Maratony Trzeźwości” i inicjatorkę redaktor Ewę Cendrowską. To było o nas, o tym, co działo się w klubach abstynenckich i to my byliśmy uczestnikami i kibicami tych programów.
/// Szczególną symbolikę ma poniedziałek poprzedzający Święta Wielkanocne nazywany Ogólnopolskim Dniem Trzeźwości. ///
Kiedy przed laty twórczyni telewizyjnego magazynu „Maraton Trzeźwości” Pani Ewa Cędrowska zaproponowała stowarzyszeniom abstynenckim, aby pierwszy poniedziałek tygodnia Wielkanocnego nazwać Dniem Trzeźwości, Stowarzyszenia Abstynenckie działające na terenie kraju podjęły ten pomysł jako jedno z zadań skierowanych szczególnie do ludzi borykających się jeszcze z problemem uzależnienia, ludzi jeszcze cierpiących. Dlatego też w nadchodzący poniedziałek tj. 02.04.2012r. stowarzyszenia abstynenckie na terenie kraju będą prowadziły kampanię pod hasłem „Ogólnopolski Dzień Trzeźwości”. Kampania będzie polegała na promowaniu działalności ruchu abstynenckiego, jak również będzie miała charakter informacyjno- edukacyjny w zakresie zagrożeń, jakimi dla całego społeczeństwa są problemy alkoholowe. W tym dniu w lokalach stowarzyszeń abstynenckich działających na terenie kraju będą prowadzone dyżury konsultacyjno- edukacyjne jak również będą dostępne materiały edukacyjne. W godzinach od 16 do 21 lokale klubowe staną się szeroko dostępne dla wszystkich zainteresowanych szukających porady bądź pomocy w zakresie problemów alkoholowych. Mam nadzieję, że wszyscy nasi członkowie a w szczególności Liderzy Trzeźwościowi ruchu abstynenckiego czynnie włączą się w powyższą kampanię. Starajmy się do akcji pozyskać przedstawicieli lokalnych mediów jak również młodzież szkolną i przedstawicieli lokalnych samorządów. Obchody tego dnia stanowią okazję do zaprezentowania działalności stowarzyszeń abstynenckich, zwrócenia uwagi na problemy z powodu nadużywania alkoholu. Poniedziałek poprzedzający Święta Wielkanocne ma szczególną symbolikę. Mam nadzieję, że ten dzień stanie się ważnym elementem w propagowaniu idei trzeźwości jako normy społecznie akceptowanej. Każdy z nas może mieć wpływ na to, jakie znaczenie będzie miało to święto.
………………………………………………………………………………………………………
Krajowa Rada Związków i Stowarzyszeń Abstynenckich
Zastępca Przewodniczącego - Rutkowski Jerzy
Serwisy internetowe, sklepy on-line, systemy CMS dla Twojej firmy